Jdi na obsah Jdi na menu
 


!!! DKK DLK !!!

 

            DKK - DYSPLAZIE KYČELNÍCH KLOUBŮ  

 V počátcích chovu labradorů se u nás toto onemocnění nekontrolovalo,což mělo obrovský dopad na mnoho dalších generací.Vlivem jeho sledování se v současnosti situace vylepšuje.

STUPNĚ POSTIŽENÍ

0 - zdravý kloub

1 - hraniční - považuje se za zdravý kloub

2 - lehká dysplazie

3 - střední dysplazie - nesmí do chovu

4 - těžká dysplazie - nesmí do chovu

Jedinec se stupněm 2 smí být krytý pouze s jedincem s  0-1 stupněm.

 

Genetická příčina dysplazie dosud nebyla odhalena,ale je známo několik faktorů,které mají dopad na její vývoj a jejichž předcházením lze toto onemocnění ovlivnit.

Velmi důležité je znát co nejvíce výsledků zdravotních vyšetření předků.I když ani nuloví rodiče nejsou zárukou zdravých potomků,pravděpodobnost se rapidně zvyšuje.

Podstatnou roli hraje také strava.Krmit bychom měli pouze kvalitní,vyváženou stravou,kterou je vhodné doplnit kloubní výživou. Velmi nebezpečná je v růstu i nadváha,která je spolu s rychlým růstem dalším rizikovým faktorem a velkou zátěží pro vyvíjející se klouby. Pravidelný,přiměřený pohyb je velmi důležitý.Vynikající formou je plavání,které procvičí svaly celého těla,ale klouby nezatěžuje.

Rychlost růstu. Je daná především dotací energie. Vyšší hmotnost štěňat vede k vyšší tendenci k rozvoji DKK. Regulovaný růst je důležitý zejména pro optimální vývoj kostry, přičemž kritické období je do 5 měsíců věku. Kostra nedrží krok s vývojem šlach a svalů, dochází k abnormálnímu vývoji kostí a kloubů, které jsou nadměrně zatíženy hmotností těla . To vede k rozvoji inkongruence kloubních ploch mezi hlavicí a acetabulem u obzvlášť těžkých štěňat. Doporučuje se proto restriktivní krmení , ve kterém je však dostatek živin a potřebných minerálních látek.

U štěňat v růstu se nedoporučuje chůze po tvrdém,klouzavém povrchu,ani běhání ze schodů,v žádném případě není vhodné psa přetěžovat!  Lze říci,že projevy dysplazie jsou velice individuální.Proto i pes s dysplazií vyššího stupně se může pohybovat zcela bez potíží a naopak i pes s lehkou formou může trpět pohybovými problémy.

nikdy by jste tedy neměli nechat vaše štěně skákat, chodit ze schodů, přetěžovat je cvičením a příliš trénovat. Velké množství namáhavé aktivity v mladém věku způsobuje vážné problémy v pozdějším životě, a někdy dokonce již v mladém věku psa nastávají poškození kostní, či svalové a jiné měkké tkáně. Tato poškození jsou velmi často nevratná a mají za následek pohybové a ortopedické potíže psa!
Pamatujte si pravidlo pro štěně - na každý měsíc věku zvyšte aktivity o 5 minut např. 8 týdenní štěně potřebuje pouze 10 minut fyzické aktivity denně, 6 měsíční pak potřebuje pouze 30 minut fyzické aktivy za den!!
Fyzická aktivita zahrnuje procházku, trénink, běhání, skákání, hraní si s ostatními psi apod.

Z mnoha zkušeností je ale známo,že i dysplastický pes,který je vhodně a přiměřeně zatěžován(plavání-chůze-klus po měkkém povrchu) a v důsledku toho správně nasvalen,může prožít naprosto normální život bez pohybových problémů a bez bolesti.

DKK je řešitelná operací. Existuje ale i konzervativní léčba,se kterou mají chovatelé výborné zkušenosti a postižený pes i jeho majitel se při této alternativě vyhne náročnému,nepříjemnému a v neposlední řadě i velmi finančně nákladnému výkonu i dlouhé rekonvalescenci.

 

             DLK - DYSPLAZIE LOKETNÍCH KLOUBŮ

 Toto onemocnění bylo dosud z nepochopitelných důvodů chovatelskými kluby přehlíženo jako by neexistovalo.Přitom jeho důsledky mají na pohyb psa horší dopad než v případě postižených kloubů.Když si uvědomíme,že přední končetiny nesou až dvě třetiny váhy těla,musí nám být jasné,jaký tlak je na ně vyvíjen a co musí takový kloub vydržet.

Stejně tak,jako u DKK,tak ani u DLK nemáme nikdy stoprocentní jistotu,jak se bude kloub u daného jedince vyvíjet.Můžeme pouze udělat maximum proto,abychom omezili veškerá rizika.

I při vší snaze na sebe ani dva zdraví jedinci nemusí geneticky sednout.Přitom s jiným partnerem může dát stejný rodič zcela zdravé potomstvo. Naopak v případě postižených nebo neověřených rodičů je riziko daleko větší.Je tedy nanejvýš žádoucí tato onemocnění kontrolovat a postižené jedince z chovu vyřazovat. Naštěstí se u nás najde dost chovatelů,kterým není tento problém lhostejný a vyšetření nejen kloubů,ale především i loktů u svých pejsků provádějí již řadu let.

lphzccdp40yevbrl5fkdlsjdhirlbxxar1_9i2foy3efepqsddr7pow474jxxhuoznahmro.jpgwlk6bwqdb1wgx5r_hci8qake5ywtdgvm3t-v8mmwbrv9bjvvbfcai0t7dn1qhxojbrmmlvs.jpg